شارژرها

شارژرهاي باتري‌هاي قلمي به دو نوع هوشمند (اتوماتيک) و غير هوشمند (دستي) تقسيم مي‌شوند. شارژرهاي هوشمند، هر باتري را جداگانه و به‌صورت مستقل از ديگر باتري‌ها شارژ مي‌کنند و قطع‌کن اتوماتيک آن‌ها فرآيند شارژ هر باتري را در زمان متفاوت و پس از پر شدن آن باتري متوقف مي‌کند. شارژرهاي غير هوشمند ولتاژ و جريان يکساني در اختيار همه‌ي باتري‌ها قرار مي‌دهند و يا اصلا قطع‌کن اتوماتيک ندارند، يا زمان قطع جريان آن‌ها از پيش تعيين شده و ثابت است.
شارژرهای شرکت آریا توان افزا از نوع شارژر های هوشمند می باشند.

شارژر هوشمند

انواع پيشرفته‌ي شارژرهاي هوشمند علاوه بر زمان متفاوت، قادرند ولتاژ و جريان متفاوتي به هر باتري اختصاص بدهند و حتي با استفاده از آن‌ها مي‌توان ظرفيت واقعي باتري را نيز اندازه گرفت. روش اندازه‌گيري ظرفيت باتري در اين شارژرها به اين صورت است که شارژر ولتاژ باتري را تا يک ولت کاهش مي‌دهد و مقدار انرژي خارج شده در جريان اين فرآيند را اندازه مي‌گيرد (بيشتر دستگاه‌هاي الکترونيکي مجهز به باتري قلمي، با ولتاژ زير يک ولت کار نمي‌کنند و پس از رسيدن ولتاژ باتري به اين مقدار خاموش مي‌شوند).

استفاده از شارژرهاي غير هوشمند ممکن است به باتري صدمه صدمه بزند و باعث کاهش ظرفيت و طول عمر آن شود؛ به همين دليل توصيه مي‌شود در صورت امکان حتما از شارژرهاي هوشمند استفاده کنيد.